Żyjemy w czasach, w którym narasta do niewyobrażalnych rozmiarów problem uzależnień. Nie da się ukryć, że coraz to młodsze osoby – choć nie jest to regułą – borykają się z tym dość palącym problemem. Jednocześnie można także zauważyć wzrost roli i znaczenia, jaką w naszym społeczeństwie odgrywają ośrodki leczenia uzależnień. Dawniej tak naprawdę nikt nie chciał o nich słyszeć. Obecnie jednak możemy zauważyć, że coraz większa ilość osób z problemem uzależnień decyduje się na poszukiwanie w nich pomocy. Wobec tego warto dowiedzieć się, jak przebiega leczenie uzależnień w takim ośrodku.
Od czego zaczyna się terapia?
Terapia w prywatnym ośrodku uzależnień jak np. awamedic.pl czy każdym innym rozpoczyna się zawsze od detoksu. Dlaczego? Otóż organizm pacjenta musi w pierwszej kolejności zostać całkowicie oczyszczony z toksyn i resztek substancji uzależniającej. Tylko wtedy będzie możliwe przeprowadzenie go przez dalsze etapy leczenia. Detoks nie polega jedynie na tym, by „oczyścić pacjenta”. Okazuje się, że ważne jest również to, by zapanować nad jego chwiejnymi emocjami i niestabilnym zachowaniem w momencie, kiedy zostanie on automatycznie odłączony od substancji, która go uzależniła. Niestety, w tym okresie pacjenci przeżywają niezwykle trudne chwile i sami nie są do końca świadomi tego, jak się zachowują. W tym wypadku cała nadzieja spoczywa więc w terapeutach i psychologach, którzy mają za zadanie opanować stan psychiczny pacjenta. Kiedy jednak wszystko zostanie już unormowane, wówczas pacjent może zostać odesłany do dalszego leczenia, które będzie miało decydujący wpływ na jego walkę z nałogiem.
Terapia właściwa- najważniejszy moment dla pacjenta
Kolejnym etapem leczenia uzależnień nie tylko w ośrodku Katharsis ale także w każdym innym ośrodku, jest rozpoczęcie terapii właściwej. To ona trwa najdłużej i to ona ma największy wpływ na to, jak sukcesywne będzie wyjście pacjenta z nałogu. Terapia właściwa skupia się na terapii zarówno tej, która prowadzona jest w grupach jak i na terapiach indywidualnych. Jej pierwszym etapem jest uświadomienie pacjenta odnośnie tego, że problem rzeczywiście istnieje. Z kolei drugim etapem jest pokazanie pacjentowi możliwości zażegnania tego problemu. To w dużej mierze od jego motywacji zależy czy terapia przyniesie pożądane efekty. Większość ośrodków zaleca także terapię podtrzymującą, która ma za zadanie pomóc pacjentowi wytrzymać w trzeźwości i nie ulegać pokusom, które czyhają na niego tuż po wyjściu z danego ośrodka.