Jak można bezpiecznie pracować z wykopami?

Praca na budowie zwykle pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia wykopów. Roboty ziemne są bowiem nieodłączną częścią przeprowadzania prac budowlanych i konstrukcyjnych. Wobec tego, pracownicy ciężko pracują z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, by wykonać idealne otwory w ziemi. Jednocześnie warto w tym momencie zauważyć, że te wykopy narażone są na wiele, niekorzystnych czynników zewnętrznych, które mogą doprowadzić nawet do tego, że zostaną one całkowicie zniszczone. Niestety wody gruntowe, czy nawet zbyt silne i porywiste opady deszczu są w stanie zniweczyć całą pracę fachowców i sprawić, że będą oni musieli się podjąć tego zadania ponownie. Wobec tego konieczne jest wyposażenie pracowników w odpowiedni sprzęt, który pomoże im te wykopy zabezpieczyć. Co z pewnością się przyda?

Szalunki – podstawa solidnego zabezpieczenia wykopów

Nie da się ukryć, że w momencie kiedy do wykopów dostaną się wody gruntowe, mogą one całkowicie zniszczyć ich ścianki i jednocześnie przyczynić się do zawalenia całej konstrukcji. Wobec tego absolutną koniecznością wydają się być rozpory do wykopów. Nazwa ta oczywiście odnosi się do szalunków, które stanowią obecnie podstawowe wyposażenie firm budowlanych. Dzięki szalunkom można solidnie i co najważniejsze trwale zabezpieczyć ścianki wykopu w ten sposób, że nawet podejście wód gruntowych nie doprowadzi do ich zawalenia się. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie można spotkać się z ogromną ilością różnego rodzaju szalunków. Warto więc dopasować je idealnie do potrzeb danej firmy, a co więcej, zastanowić się, czy być może wynajem nie będzie lepszym rozwiązaniem. Kupno szalunków na własność pociąga za sobą również konieczność ich odpowiedniego składowania co może sprawiać drobne problemy logistyczne. Jeśli więc mamy zamiar korzystać z szalunków w dość „sezonowy” sposób, to wynajem może się okazać dla nas o wiele korzystniejszym rozwiązaniem.

Nie zapomnijmy o grodzicach!

Grodzice stalowe również mogą być niezwykle przydatne podczas pracy z wykopami. Poniekąd będą one spełniać podobną rolę co szalunki czyli pomogą w utrzymaniu odpowiedniego profilu danego wykopu. Warto jednak mieć na uwadze to, że korzystając z grodzic dajemy sobie jeszcze większą szansę na solidne zabezpieczenie wykopu. Grodzice podobnie zresztą jak szalunki można również kupić na własność, ale także i wynająć. Znów więc warto się zastanowić, jak często będziemy z grodzić korzystać i rozważyć, które rozwiązanie będzie korzystniejsze pod względem finansowym i logistycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz napisać dla nas tekst?

Skontaktuj się z nami
Kategorie